Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání (ŠVP PV)

Název Školního vzdělávacího plánu:

"Vyprávění starého stromu"

Východiskem projektu je vlastní environmentální zaměření mateřské školy. Kromě přirozeného a laskavého prostředí, kde je zdůrazněna především dětská individualita, se snažíme zajišťovat aktivní prostředí a dostatek přiměřených podnětů pro vzdělávání dětí.

Proč právě vyprávění starého stromu? Strom připomíná člověka. Starý strom moudrého člověka, který rozdává moudra a zkušenosti ostatním. Strom je přírodní výtvor, který si zaslouží naši pozornost, který stojí za to poznávat, vnímat a vážit si ho. Zrovna tak i náš předškoláček si zaslouží pozornost a naším prostřednictvím získávat vědomosti, zkušenosti, nové zážitky a základy vzdělání pro svůj další život.

Motto způsobu naší práce:

“Řekni mi a zapomenu, ukaž mi a budu si pamatovat, nech mne udělat a zapamatuji si na celý život.“

V každé třídě je vypracován třídní vzdělávací program, který tematicky a obsahově navazuje na školní vzdělávací plán.

Pro děti s odkladem školní docházky vypracovávají paní učitelky individuální vzdělávací plány.

Při realizaci plánovaných činností učitelka respektuje zájem dětí a uplatňuje jejich nápady. Jednotlivé činnosti respektují aktuální situace, vycházíme z přání a potřeb dětí a nenásilnou formou směřujeme ke splnění cílů.

Zpracovaný materiál odpovídá požadavkům pro výchovu a vzdělávání dětí předškolního věku. Je sestaven tak, aby respektoval rámcové cíle předškolního vzdělávání:

- rozvoj dítěte a jeho schopnost učení

- osvojení si základů hodnot, na nichž je založena naše společnost

- získání osobní samostatnosti, schopnosti projevovat se jako samostatná osobnost působící na své okolí

ŠVP PV je vypracován v souladu s Rámcovým vzděl.programem pro předškolní vzdělávání. Je zde zastoupeno všech 5 oblastí, které se navzájem prolínají:

• Dítě a jeho tělo
  • Dítě a jeho psychika
  • Dítě a ten druhý
  • Dítě a společnost
  • Dítě a svět

Vzdělávací činnosti jsou zpracovány do integrovaných bloků, které obsahují návrhy TÉMAT a PODTÉMAT. Ty jsou dále rozpracovány podle podmínek a věku dětí v TŘÍDNÍM VZDĚLÁVACÍM PROGRAMU (TVP).

Integrované bloky:

1. Vítáme tě ve školce
  2. Jak podzim maluje v lese i zahradě
  3. Vánoční cinkání
  4. Zimní radovánky
  5. Víš, kolik má jaro práce?
  6. Co je krásy na světě

Motivace těchto celků vychází:

• z ročních období
  • z přírodních situací
  • společenských událostí
  • z lidových a školních tradic
  • z každodenní reality, kterou děti prožívají

Integrované bloky jsou rozpracovány v třídních vzdělávacích programech podle věku dětí a charakteristiky třídy.

Při své práci nabízíme konkrétní standartní i nadstandartní aktivity - logopedická prevence, angličtina, plavání, lyžařský kurz, keramika, dětské masáže aj. Rozvíjíme pohybovou i tělesnou zdatnost na zahradě MŠ, příp. i v tělocvičně ZŠ (zimní měsíce - předškoláci). Při pobytu venku a vycházkách do okolí citlivě působíme na děti a pěstujeme v nich úctu k životu, všemu živému, sobě samému, k druhým lidem, zdravému životnímu stylu. Hlavní náplní vých.vzděl.práce je metoda prožitkového učení.

ŠVP PV je k dispozici ve všech šatnách dětí MŠ.

------------------------------------------------------------------------

Slavnosti v mateřské škole

Do programu jsou zařazovány školní slavnosti, ke kterým jsou vypracovány samostatné projekty a akce pro rodiče :

„Halloween“

„Vítání sv. Martina“

„Barborky“

„Nemalujte čerta na zeď“

„Vánoční jarmark“

„Sladké a slané čarování“

„Den vody“

„Den Země“ a „Den otevřených dveří“

„Jarní karneval“

„Čarodějnice“

„Den dětí“

„Veselé vzpomínání“ - rozloučení s předškoláky.